Central Intermediate Unit # 10

PA High School Computer Fair       CIU # 10       PA Middle School Computer Fair
 
 
 
 

Central Intermediate Unit # 10 

Regional High School / Regional Middle School Computer Fair 
 
March 2, 2017 - Bald Eagle Area School District 
 
7:30 - 8:30 Computer Set-Up 
 
8:30 Welcome Students and Advisors 
 
8:45 - 12:15 Judging 
 
(Participants are not required to stay on site) 
                                   (Internet Service is available for projects only) 
 
12:15 - 12:45 Awards Ceremony
 
Winners are Highlighted: 
 
Entry Number/Title                                              Student(s)                                                      School
_____________________________________________________________________________________________________________
 
 
 Computer Fair Logo
10250     2018 PA Computer Fair Logo                  Weston Epply, Josh Bloom                      Bald Eagle Area High School
10210     Computer Fair Logo                                 Richard Donohue                               Central Mountain High School 
10211     Computer Fair Logo                                 Alexa Farrington                                Central Mountain High School
10366     2018 Computer Fair Logo                        Ty Dixon                                                  Curwensville High School
10205     Computer Fair Logo                                 Kayla Malloy                                           CPI 
 
Digital Movie 
10199     Glendale Senior Spotlight Athletes          Olivia Spanik, Karly Grimes                   Glendale Jr./Sr. High School
10172     The Crooked House                                 Carson Spence, Austin Huyett,                Bald Eagle Area High School
                                                                                 Luke Bloom
10325     Not Your Kind of People                          Ean Briggs, Zach Hess, Trey Green        Central Mountain High School
10367     The Lawfirm                                             Legend Bruner, Ethan Mendat,               Curwensville High School
                                                                                 Adam Miller
10234     Riding with Expression                            Sarah Tocimak                                  MoValley Jr./Sr. High School
 
Graphic Design 
10204     Furry Fiesta                                               Jaslynn Wimberly                             Glendale Jr./Sr. High School
10175     Doggo Beach                                            Casey McClellan                               Bald Eagle Area High School
10209     Pet-Stache                                                 Carley Chambliss                              Central Mountain High School
10207     Twisted Tails                                             Amanda Walk, McKinley Yarrington,     CPI
                                                                                 Perry Wheat
10368     Ozzy's Pet Gym                                        Hannah Condon, Megan Libby                Curwensville High School
 
Programming
10173     Baffle the Bully                                        Carrisa Mattiesen, Phoebe McClincy,      Bald Eagle Area High School
                                                                                 Charlotte Harris
 
Web Page Design 
10186     Glendale Drama Club Webpage               Alexis Haigh                                            Glendale Jr./Sr. High School
10176     Bailey Geyer Animal Rescue                   Lacey Geyer, Michael Bailey                   Bald Eagle Area High School
10206     Abbey DuVall Digital Portfolio               Abigail DuVall                                         CPI
 
 
Project Coaches 
Sharon Nilson  - Bald Eagle Area High School
Yana Boyd - Central Pa Institute of Science and Technology
 Edward Choma - Central Mountain High School
Beth Keiser - Central Mountain High School
Darlene Pennington - Curwensville High School
Lindsay Kallas - Glendale Jr./Sr. High School
Rudy Kowalcyk - Moshannon Valley Jr./Sr. High School
 
 Judges
 Arlin Roth - Bellefonte Area School District
Kevin Stibitz - Clearfield Area School District
Elaine Matlack - Clearfield Area School District
Lisa Bressler - Curwensville Area School District
Haylee Hickman - Central Intermediate Unit # 10
Sherry Jesberger - Central Intermediate Unit # 10 
 
 Central Intermediate Unit # 10 Event Coordination
Tom Rowles - Information Technology Facilitator
Laurie Sparks - Fiscal Administrative Assistant for Special Education and Non Public School Services
 
Acknowledgements 
 
Appreciation is extended to Bald Eagle Area School District and staff for allowing the use of facilities for this event
 
 Special thanks to Buffalo Demo Schoolblocks, Commonwealth Computer Recycling, Extreme Networks, Impero Software, 
 North Central Digital Systems, Securly Inc, and PhillyCom Inc for their contributions.  
 
Thank you to the judges for your time and expertise and to the following entities for allowing the judges release time to participate in the Computer Fair:
Bellefonte Area School District, Central Intermediate Unit # 10, Clearfield Area School District, and Curwensville Area School District
 
Thank you to the Coaches for your time and expertise 
 
 State High School Computer Fair, May 23, 2017, Dickinson College, Carlisle, PA
 
State Middle School Computer Fair, May 24, 2017, Dickinson College, Carlisle, PA
 
 
 
Central Intermediate Unit # 10  is the
"Go To" IU 
Last Modified on March 2, 2017
CLOSE